Termékeink

 

Már az ókori egyiptomi uralkodók, Kleopátra és Nofertiti is használták a mézet, hogy szépségüket és fiatalságukat minél tovább megőrizzék. A folyékony arany azóta is kedvelt szépségápolási alapanyagnak számít, hiszen méregteleníti a bőrt, ami ettől nemcsak tisztábbá, de feszesebbé is válik.

 

A következő mézes szappan remekül hidratálja és táplálja a bőrt, irritáció nélkül, tehát akkor is nyugodtan kipróbálhatod, ha nagyon érzékeny a bőröd. Sőt, ha van kedved, akár a szeretteidet is megajándékozhatod egy-egy természetes szappannal!

Mézes szappan recept

Hozzávalók:

  • 200 g olívaolaj
  • 166 g körömvirágtea
  • 150 g kókuszolaj
  • 100 g napraforgóolaj
  • 71 g NaOH
  • 25 g kakaóvaj
  • 25 g ricinusolaj
  • 10 ml méz

Első lépésként alaposan öltözz fel, mert a lúggal bánni nagyon veszélyes, különösen a szemedre vigyázz, nehogy belekerüljön!

A mosogatóba engedj hideg vizet, akár néhány jégkockát is beledobhatsz, és folytonos keverés mellett oldd fel a lúgot. Ha szükség van még jégkockára, dobj a mosogatóba még belőle.

Az olíva-, a kókusz-, a ricinus- és a napraforgóolajat, valamint a kakaóvajat olvaszd fel a méhviasszal és a körömvirágteával együtt, majd hűtsd le kicsit a keveréket. Amikor szoba-hőmérsékletűre hűlt, az olajos keverékhez öntsd hozzá óvatosan a lúgot, és botmixerrel dolgozd össze. Add hozzá a mézet is, és gyorsan keverd át az egészet, a szappan nagyon gyorsan megszilárdul.

Öntsd bele a szappankiöntő formába, hagyd benne 48 órán át, majd ezután pattinthatod ki belőle, szigorúan kesztyűben. A szappant tedd el száraz, hűvös helyre, és pihentesd 8 hétig. Utána használhatod biztonsággal.

 

Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom.

Kinézetben van némi fejlődés...
Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered:

  • mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált. 
  • gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szépen díszít, de felvágásnál meg végigcsíkozza a szappan oldalát.
  • a méhviaszt felolvasztani sem egyszerű. Lehet simán az olajok közé rakni, és velük együtt olvasztani, de az olvadáspontja magasabb, mint az olajoké, és így az egész olajmassza picit melegebb lesz, erre jó odafigyelni. Lehet üvegtálkában vízgőz felett olvasztani, az kicsit macerás, vagy üvegcsében berakni a mikrohullámú sütőbe pár pillanatra.
  • ebben a receptben általában nem használok illóolajat, hogy érezni lehessen rajta a méz és a méhviasz illatát. Viszont el tudok képzelni bele kamilla illóolajat, az még illik is hozzá.

A receptben az én általam alkalmazott eljárások szerepelnek. Mint mindent, ezt is lehet másképpen, más sorrenddel készíteni.
A megadott mennyiségek kb. 800 grammos tömböt adnak ki, ennél nagyobb tömbhöz arányaiban több anyagot lehet használni. (http://creativiky.hu/program/receptszamolo.php)

Víz-olaj arány: 36%
Superfat mutató: 5%

120 gr kókuszvaj
120 gr pálmavaj
120 gr hidegen sajtolt olívaolaj
120 gr hidegen sajtolt napraforgóolaj
5 gr shea vaj
20 gr méhviasz

10 gr termelői méz

180 gr desztillált vízzel készített kamilla-körömvirág főzet (azaz erős teát készítünk)
70 gr NaOH

1.) A mindenféle kötelező biztonsági előkészület megtétele (hosszú ujjú és szárú ruházat, zárt cipő, gumikesztyű, védőszemüveg, nyitott ablak, mosogatóba jeges hideg víz, munkaasztal leterítve, szappanöntő forma kibélelve, minden előkészítve a kezed ügyébe, kutya-macska-gyerek-jóurad elküldve a környékedről). Bár feltételezem, aki szappanreceptet olvas, tisztában van a biztonsági szabályokkal és a helyes szappankészítési eljárással... :) ez nem konyhai recept!

2.) A hűtőhideg folyadék alapban a jeges-hideg vízbe helyezve lassan, apránként és óvatosan feloldjuk a lúgot, folytonos hűtés-kevergetés mellett, mindig ellenőrizve a hőmérsékletet. A szellőztetés fontos, és nem hajolunk az edény fölé - az oldódás közben keletkező lúg gőze ártalmas/mérgező!

Láttam már olyan videót, aki a lúg feloldása után teszi hozzá a mézet, és vele együtt hűti folyamatosan a lúgot. Ha világosabb színű szappan a cél, érdemes figyelni, hogy kb. 40 fok fölé ne menjen az oldat hőmérséklete, ellenkező esetben a mézben lévő cukor karamellizálódik. Én pont szeretem, hogy szép mélysárga a szappanom, mondjuk nem is itt rakom hozzá a masszához a mézet, hanem az összeöntéskor.

3.) Az olaj-keverékhez a vajakat olvasztom fel először a méhviasszal együtt, mert a szobahőmérsékletű olajokat csak utána öntöm hozzá, ez a trükk segít lehűteni kicsit a keveréket. Itt is ellenőrizendő a hőmérséklet.

4.) Nálam az összeöntési hőfok 40-42 C-nál van. A megfelelő hőmérsékletű olajkeverékhez lassan hozzáöntöm a lúgoldatot, és lágyabb "pudingosodásig" keverem botmixerrel. Itt kerül bele nálam a méz. Átkeverem, itt már igencsak gyorsan szilárdul a massza. Mehet is a formába, a tetejére pár csipetnyi szárított virág. Letakarom és indulhat a leskelődés-figyelgetés. Félóránként/óránként azért ránézek. Ha úgy látom, "vészhelyzet van", irány a hűtő egy negyed órára.

Ennyi. 48 óra elteltével szeletelhető, és 6 hét után már használható is.  Mivel nincs benne illóolaj, az érzékenyebb bőrűek is bátrabban használhatják, de mivel méhészeti anyagokat tartalmaz, csecsemőknél és mézre, virágporra allergiásoknál nem ajánlott.

 

Testápolók:

receptek: 1. joghurtos testápoló

Keverjünk össze egy pohár (1,5-2 dl) natúrjoghurtot egy kanál mézzel, egy kanál olívaolajjal, pár csepp citromlével.
Az olívaolaj összetétele nagyon hasonlít a bőr saját zsírjainak összetételére, ezért könnyen, gyorsan szívódik fel, és eljut a mélyebb rétegekig is. Az olívaolaj igen sok A-, D-, E-vitamint és béta-karotint tartalmaz. Ezeket természetes bőrszépítő vitaminnak is hívhatnánk, ugyanis valamennyi több jótékony kozmetikai hatással is rendelkezik. Például hatékony antioxidánsok: elpusztítják a szabad gyököket, ezáltal védik a bőrt az öregedéstől.
Fűszerolajakat (kamilla, rózsa, stb.) tetszés szerint használhatunk az illatosításhoz. Hűtve 2-3 napig áll el.

 

 

 

Ránctalanító maszk: 10 dkg liszt, 4 dkg méz és egy tojássárgája felhasználásával készíthetünk. Felhasználása: Negyed órára tegyük fel a bőrünkre, majd mossuk le!

Speciálisan pattanásos bőrre való arcmaszkot készítünk öt kanál mézből és egy közepes méretű reszelt almából. Felhasználása:Tíz percre hagyjuk a bőrünkön, majd langyos vízzel távolítsuk el!  

Természetes bőrradír: egy evőkanál mézet összekeverünk két evőkanál őrölt mandulával és egy fél citrom levével. Felhasználása: Az így keletkezett kencét ugyanúgy kell használni, mint bármely hagyományos bőrradírt.

Bőrfeszesítő testápoló készítéséhez keverjünk össze négy kávéskanál mézet, négy evőkanál olívaolajat és egy evőkanál citromlevet. Felhasználása: Alaposan masszírozzuk be a bőrbe! Mivel a végeredmény meglehetősen ragacsos lesz, ezért negyed óra elteltével zuhanyozzunk le!

A test bőrfelületét finomabbá és simábbá teszi a mézes fürdő. Egy bögre forró vízbe keverjünk először egy bögre mézet, majd mikor az megfelelően eloszlott benne, adjunk hozzá két bögre tejet, fél bögre tengeri sót és három evőkanál szódabikarbónát, végül öntsük az egészet egy kád  meleg vízbe.

Hajpakolást egy bögre méz és három evőkanál olívaolaj és egy tojássárgája összevegyítésével kapunk. Hajmosás után vigyük fel a hajra, majd húzzunk a fejünkre zuhanysapkát! Fél óra elteltével mossuk le!

Körömerősítőt egy evőkanál mézből, két tojássárgájából és negyed bögre tejből készíthetünk. Áztassuk a körmeinket tíz-tizenöt percre a keverékbe!

Kovács Enikő kozmetikusmester megerősítette, hogy a méz mint hatóanyag mindenképp jó, ám hogy a hatása mennyire látványos és tartós, az attól függ, hogy hogyan és milyen mélységben juttatják be a bőrbe. A szakértő felhívta a figyelmünket arra, hogy ha a mézet kozmetikai célokra alkalmazzuk, akkor mindig természetes, tiszta mézet használjunk! Lényeges az is, hogy – a méz vízelvonó hatása miatt – csínján bánjunk az adagolással: a készítmény méztartalma maximum 30 százalék legyen! Elmondta továbbá, hogy a házi készítésű kencék a bőr felszínén hatnak, ártani nem tudunk velük, pozitív hatásukat viszont érzékelni fogjuk. A kozmetikus szerint a manapság oly divatos mézes wellnesskezelésektől – mint például a mézes masszázs – csodát várni ugyan nem kell, viszont kellemesek és általában véve jótékony hatásúak.

 

 

Propolisz

A propolisz hatásai

„Nagy választék, jó árak ! Minden méz finom és gyorsan meg is jöttek.” (Beretvás Róbert, Dabas)

Mire jó a propolisz?

Főbb hatások:

  • gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, antibakteriális
  • lázas allapotra
  • fájdalomcsillapító (torokfájás, fogfájás, stb)
  • vérnyomás csökkentő-szabályozó
  • cukorszint csökkentő
  • prosztata betegségekre, menstruációs tünetekre
  • bőrproblémákra, égésre, herpeszre
  • daganatos betegségekre

A propolisz görög szó, aminek jelentése: a város védelmi
  rendszere. 
A propolisz  (más néven méhszurok) a méhek által
  gyűjtött ragacsos anyag, melyet  rügyekről, bimbókról és fakéregről
  gyűjtenek és bizonyos mirigyváladékukkal kevernek  össze. 

  A propolisz több, mint 300 különféle  anyagból tevődik össze,
  főleg viaszból, gyantából, illóolajokból és virágporból áll.
  De jelentős mennyiségben tartalmaz  flavont is, melynek gyógyító
  és egésszégmegőrző  hatását csak manapság kezdik csak
  igazán propagálni. Aztán tartalmaz még vasat, rezet, magnéziumot,
  kalciumot, szilíciumot, mangánt, cinket, alumíniumot, kobaltot, stb.,

valamint aromatikus savakat.

A propoliszt a méhek a kaptár fertőtlenítésére, a repedések  és nyílások betömésére (és egyben szigetelésére) használják, ezenkívül az elpusztított idegen behatolót bevonják propolisszal, ez meggátolja a rothadási folyamatokat, és mumifikálja az áldozatot.

Legfontosabb viszont, hogy a kijárónyílás előtt "lábtörlőt" készítenek, amin minden kaptárba bejövő és kimenő méhnek át kell haladnia. Így megvédi a méheket a baktériumok, vírusok, mikróbák és gombák fertőzéseivel szemben, mivel a propolisznak jelentős a baktériumölő és baktériumokat távol tartó hatása.  A propolisz gyógyerejét évezredek óta ismerik, amely a benne levő aminósavaknak, vitaminoknak, ásványoknak és főleg bioflavonioidoknak köszönhető.

Külsőleg használható nehezen gyógyuló sebek, bőr- és nyálkahártya gyulladások kezelésére, gombás és bakteriális bőrfertőzésekre, vágásokra és horzsolásokra, valamint gyulladásokra és izületi fájdalmakra. Mindez erős hámgyógyító, fájdalomcsillapító és baktériumölő hatása miatt lehetséges.

Pusztító hatással van többféle baktériumra. Bizonyos mérgeket semlegesít, regenerációs hatása van. A kokainnál háromszor, a novokainnál ötször jobb fájdalomcsillapító.

Belsőleg is igen sokrétű az alkalmazása. Sikereket értek el felső légúti betegségekben, nyombélfekély, gyomorhurut, vastagbélgyulladás, a húgyutak fertőzései, fültőmirigy és prosztata gyulladásai ellen is. Rendszeres fogysztásával magas szinten tartható a szervezet ellenálló képessége. Vérnyomásszabályozó és értágító hatása van.

Torokfájáskor és meghűléskor tinktúrás melegvizes napi többszöri gargalizálással a tünetek enyhülnek. Hatásos menstruációs fájdalmak enyhítésére is. A természetgyógyászat is igen sokrétűen használja. Kutatások kimutatták, hogy jó néhány olyan batérium elpusztítására képes a propolisz, amelyek a szintetikus antibiotikumokkal szemben már rezisztensé (ellenállóva) váltak, de a propoliszhoz nem tudnak alkalmazkodni.

Viszont a virágporra érzékenyek körében  a propolisz használata allergiás reakciókat válthat ki. Egyébként a propolisz használható natúr formában (ez még nem elterjedt), de leginkább tinktúra, kenőcs és tabletta formájában használatos. A beszerzési forrást viszont mindig ellenőrizzük.

Legtöbbször tinktúra formájában használatos, de ennek alkoholtartalma miatt 14 éves kor alatt rendszeresen nem ajánlatos fogyasztani. Viszont kúraszerűen fogyasztható 1 éves kortól, megpedig mézbe keverve annyi csepp tinktúrát, ahány kg a gyermek súlya!

Gyermekeknek a propiliszos méz viszont rendszeresen is adható, fogyasztásuk a betegségek megelőzésében nyílvánul meg. Ráadásul a propoliszos méz hatása a két termék együttes hatásai miatt fokozottabban érvényesülnek.  Torokfájdalmakra  és torokgyulladásra erősen ajánlott. Minden gyógyszernél hatékonyabban gyógyítja ezeket a tüneteket már napi 1-2 evőkanállal fogyasztva. A propolisz nehezen megszokható ízét is kiküszöböli ez a termék, sőt ebben a formában már különlegességként hat. A természet antibiotikuma, a propolisz pedig így fejti ki leghatékonyabban jótékony hatását, mert a mézzel keverve lassan terül szét a torokban, és hosszabb ideig érintkezik a gyulladt felülettel. A propoliszos mézbe propolisz tinktúra sűrítmény kerül, ezért alkoholtartalmú.

Fontos, hogy a propoliszos készítményeket (tinktúra, tabletta, propoliszos méz) étkezés előtt negyed órával érdemes fogyasztani.

Árképzés:

Szappanok árai: Méz szappan 400 Ft/db

Mézes testápolók: 1000 Ft/100 ml

Propolis: 700 ft/20 ml

árképzés: 100% árrés